Mityba sergant gestaciniu (nėščiųjų) diabetu

Mityba įsitaisius gestacinį diabetą beveik identiška tai, kurios ir šiaip turėtų laikytis sveikas žmogus, ypač besilaukianti moteris. 


Galite džiaugtis tuom, kad priverstiniu būdu gausite maitintis sveikai -- tai vaikui tik į gerą, o ir pati išvengsite bereikalingo svorio. Nori nenori teks atsisakyti visų "geradarių" nėštumo metu dosniai siūlomų saldainių, pyragų, pyragaičių ir kitų gardumynų (imk, vaišinkis, juk valgai už du :)). Aš laikydamasi tokio "diabetinio" mitybos režimo nėštumo metu priaugau tik 9 kg, o pagimdžius svėriau -1kg nuo priešnėštuminio svorio.

Galiausiai, nuolat matuodama gliukozę kraujyje akivaizdžiai pamatysite kaip jūsų organizmas reaguoja į vieną ar kitą produktą -- puiki proga išmokti ir įtvirtinti sveikos mitybos įgūdžius. Jų tikrai prireiks ir po nėštumo. Žodžiu, labai daug privalumų ;)

  • LABAI svarbu režimas -- pusryčiai, pietūs, vakarienė ir trys užkandžiai per dieną (įskaitant  paskutinį užkandį prieš naktį).
  • Kuo daugiau daržovių (ypač -- žaliųjų), kiek daugiau rauginto pieno produktų, liesa mėsa, žuvis. Idealūs pusryčiai -- pilno grūdo košė, pietums – žuvis ar vištienos krūtinėlė su salotomis, vakarienei – baltymai (pvz., varškė)
  • Kuo ilgiau "grojantis" maistas, t.y. aukštesnio glikeminio indekso. Pilno grūdo makaronai ir košės. Jokios baltos duonos, makaronų, bulvių, ar manų košių. 
  • Nevartoti saldumynų. Vaisių -- ribotai, sulčių negeriam, jokių bandelių, tortų, saldainių, cukraus ar pan.
  • Daugiau proteino -- nesaldus jogurtas, varškė, vištiena, jautiena, triušiena ir pan. Vengti riebių produktų, nuo mėsos nupjaustyti visus vizualiai matomus riebalus, pieno produktai tik liesi.
  • Porcijos nedidelės, maistas kuo įvairesnis ir džiuginantis, kad gauti visų reikalingų medžiagų. 
  • Ką gerti? Vandenį! Nepamiršti klasikos -- 8 stiklinės vandens per dieną.

Iš esmės, laikytis sveikos mitybos principų. Nepamiršti judesio, stresą išsiųsti pailsėti į kaimą pas močiutę. Viskas.
    ____________

    PROFESIONALŲ PAGALBA

    Lietuvos diabeto asociacija, Diabeto mokykla
    www.dia.lt
    • Europos slaugytojų diabetologų federacijos, Lietuvos diabeto asociacijos Slaugytojų diabetologų draugijos narė slaugytoja diabetologė Aurelija Jakočiūnienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu LDA buveinėje – Vilniuje, Gedimino pr. 28/2,  404 kabinete, trečiadieniais nuo 15.00 val.
    • Registruotis iš anksto telefonu: +370 610 15915.

    Antakalnio poliklinika, Diabeto mokykla
    www.antakpol.lt/index.php?-1868799992 (informacija kažkur per puslapio vidurį – skolinkit žemyn)
    • Pirminę ir tęstinę konsultacinę pagalbą sergantiems cukriniu diabetu teikia slaugytoja diabetologė Audronė Umbražiūnienė  diabetinės mokyklos kabinete.
    • Visiems Vilniaus teritorinės ligonių kasos zonos gyventojams, sergantiems cukriniu diabetu paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, pacientui mokėti nereikia.
    • Supažindinama su cukrinio diabeto liga, pagrindiniai ligos gydymo principais; išmokoma taisyklingai maitintis, nustatyti ir kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, teisingai prižiūrėti kojas, mokoma kaip išvengti cukrinio diabeto komplikacijų. Mokymuose gali dalyvauti ir sergančiųjų šeimos nariai.
    • Pacientai, turintys šeimos gydytojo siuntimą, paslaugoms registruojami poliklinikos gydytojo (slaugyto) kabinete, registratūroje arba registratūros telefonu +370 5 234 2515.
    Medicinos diagnostikos ir gydymo centras (Grybo g.)
    www.medcentras.lt/old/lt/paslaugu-menu/profilaktika/sveikatos-mokyklos/diabeto-mokykla/

    • Pirmoji privati sergančiųjų diabetu mokykla, įkūrėja - slaugytoja diabetologė, Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos pirmininkė Juzefa Uleckienė.
    • 5 dienų sergančiųjų cukralige mokymai parengti remiantis Diuseldorfo Heinricho Heines universitetinės klinikos mokslininkų grupės, vadovaujamos profesoriaus M. Bergerio, programa. Kiekvienas cukriniu diabetu sergantis žmogus mokomas individualiai, į mokymus kviečiami ir sergančiojo šeimos nariai. Bendra viso mokymo paketo kaina – 252 Lt
    • Registracija tel. +370 5 233 3000, +370 698 00 000
    Dietologijos klinika „Dietos sistema“
    www.dietos.lt/lt/kitos-paslaugos/item/159-cukrinis-diabetas
    • Profesionalios gydytojos dietologės konsultacija ir individualus 7-ių dienų valgiaraštis (asmeninė dieta) arba asmeninių maitinimosi rekomendacijų sudarymas. Kaina nuo 200 Lt iki 350 Lt.
    • Registracija Vilniuje ir Kaune: +370  52 607300, +370 652 31155.
    ____________

    MITYBOS PATARIMAI SERGANČIOMS NĖŠČIŲJŲ DIABETU

    5 komentarai:

    1. Aš irgi labai noriu pastoti, todėl noriu kuo daugiau sužinoti apie nėštumą ir per jį galimas ligas. Ar ši liga gali užpulti bet kurią moterį ir praeina kai pagimdai?

      AtsakytiPanaikinti
    2. Siulau sau nekvarsinti galvos, kai pastosi, jeigu netycia butu aktualu, viska gydytojai papasakos. Bet daugumai moteru jokio gestacinio diabeto nebuna ;)

      AtsakytiPanaikinti
    3. Lankyti nėščiųjų kursai Kaune minėjo apie šią ligą, bet aš stengiuosi apie ligas negalvoti. Nėštumo metu reikia semtis tik gerų emocijų. :)

      AtsakytiPanaikinti
    4. Lankyti nėščiųjų kursai Kaune minėjo apie šią ligą, bet aš stengiuosi apie ligas negalvoti. Nėštumo metu reikia semtis tik gerų emocijų. :)

      AtsakytiPanaikinti
    5. Sveika mityba svarbi kiekvienam žmogui, tačiau ji ypač svarbi diabetu sergantiems žmonėms. Sveikas mitybos planas gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir išlaikyti sveiką svorį.

      Yra keletas pagrindinių dalykų, kuriuos reikia atsiminti valgant sergant diabetu:

      1. Valgykite įvairų sveiką maistą iš visų maisto grupių.

      2. Maistą paskirstykite visai dienai.

      3. Į kiekvieną valgį įtraukite baltymų.

      4. Kontroliuokite savo porcijų dydį.

      5. Ribokite saldžių maisto produktų ir gėrimų vartojimą.

      6. Venkite perdirbto ir riebaus maisto.

      7. Gerkite daug vandens.

      8. Reguliariai užsiimkite fizine veikla.

      AtsakytiPanaikinti